Сингапур – градът на контрастите
В Сингапур кацнахме към обяд. Самото летище - Changi Airport, е огромно, но добре уредено. Чисто, модерно, уютно, с удобни и пригодени за отмора зони, които ни се наложи, да използваме няколко пъти при прекачванията си на свързващи полети по време на това пътешествие. Има различни способи за придвижване от летището до града, включително обществен транспорт (метро и автобуси), но в нашият случай, последният предполагаше прекачвания. Освен това, началните спирки, бяха на Терминал 1, а ние кацнахме на Терминал 4 (между терминалите има безплатен автобус на всеки 15 мин.). Отчитайки фактора загубено време, бързо направихме своя избор - отново Grab. Горещо го препоръчвам на пътуващите в Азия.
Оставихме си багажа в хотела и ето го Сингапур, градът на чудесата. Бяхме чели много за този град-държава, но той надмина очакванията ни с главозамайващите си небостъргачи, супермодерните търговски центрове и авангардните си технологии.
Разхождахме се по крайбрежните алеи и свързващите мостове на отделните части на острова, в устието на реките Каланг и Сингапур, от където се откриват красиви панорамни гледки към града.
Първите известни записки за Сингапур са в китайски текстове, датиращи от 3 век. По това време Сингапур е външна граница на царство Шривиджая, разположено на Суматра. Между 16 и 19 век е част от Джахорското султанство. По време на малайско-португалските войни 16 век е окупиран от португалците. 17 век е под контрола на холандците, но през по-голямата част от времето е населяван от рибари и служи като убежище на пирати. През 1824, британската источно индийска компания изкупува целия остров от султан Хюсеин Шах за 60 000$ и годишна такса от 20 000$. На 1 април 1867 г. Сингапур е обявен за британска колония. Втората световна война, японците превземат острова и го контролират до капитулацията си през 1945, когато е върнат на британците, 1959 е обявен за кралска колония със самостоятелно управление. След референдума от 1962 става част от Малайската федерация заедно с Малая, Сабах и Саравак и получава независимост от Великобритания. През 1964 г. се стига до масови сблъсъци между китайското и некитайското население. Поради страха на малайците, че безредиците ще се разпространят извън Сингапур, през 1965 г. той е изключен от съюза и Малайзия признава суверенитета му. Младата република се сблъсква с масова безработица, недостиг на жизнено пространство, обработваема земя и суровини. Но от 1959 г. до 1990 г. успява да се пребори с тези проблеми, и само за едно поколение, прави скок от развиваща се, към промишлена държава. Климатът е тропичен, като температурата почти през цялата година е 28 °C. Сега Сингапур е най-развитата икономически страна в Югоизточна Азия, с процъфтяваща индустрия – корабостроене, електроника, електротехника, мощна нефтохимическа промишленост.
Само за 30 години тази малка страна от 720 квадратни километра се е превърнала в пример за това, как правилната икономическа политика може да направи живота на местните жители красив и благоустроен. Сингапур означава „Лъвски град“, от санскрит - siṃha, „лъв“ и pura, „град“. Причина за това била появата на митично морско чудовище, наполовина лъв, наполовина риба – Мерлион. Статуята му, е официалния символ на града и гледа на изток - посоката на богатството и просперитета.
Напуснахме крайбрежните алеи и по един красив мост се насочихме към сърцето на този оазис от бетон, стъкло и хора.
Навлизайки от откритите пространства между високо извисяващите се небостъргачи, попаднахме в сянката им – температурите и самата атмосфера осезаемо се промениха.
За да видим и заснемем върховете на заобикалящите ни небостъргачи, се наложи да извиваме вратовете си силно назад, което леко затрудняваше и не се харесваше особенно на половинката ми😊.
Но дори и тук, сред толкова много бетон и стъкло, зеленината присъстваше навсякъде. Някой се беше постарал за комфорта на пъплещите като малки мравки хора в този конгломерат от огромни сгради.
Имаше малки паркчета, пейки, люлки, а в една градинка видях, и просто не можах да повярвам – петел с няколко декоративни кокошчици. Разхождаха се и си ровеха в пръстта съвсем спокойно и необезпокоявани от никого.
И разбира се, тук бяха и храмовете, така ярко контратистиращи със заобикалящия ги ултра модерен град. Напомнящи ни, къде всъщност се намирахме – в Азия, но не просто къде да е в Азия, а в Сингапур – градът на контрастите.
Fountain of Wealth
Този ден посетихме и фонтана на богатството - Fountain of Wealth. Намира се в средата на търговски център. Слуховете твърдят, че ако се обиколи фонтана три пъти по посока на часовниковата стрелка с потопена във водата му ръка, това ще ти донесе богатство. Кога ще се случи това, след ден, година или десетилетие, това никой не казва 😊. Е, ние изпълнихме ритуала, с надежда да решим финансовата си съдба. Сега, остава само да чакаме...😊.
Gardens by the Bay
На следващия ден, започнахме разходката си рано сутринта, от най-разпознаваемото място в Сингапур - градината с роботизираните дървета (Gardens by the Bay), целите стебла на които са покрити със зеленина. Това е и едно от най-красивите места в града (поне според мен). Грандиозна гледка – гигантски метални „дървета“, под шапката на които се намират множество естествени тропически растения.
Самият парк е разположен на внушителна територия, с екзотични растения, изкуствени водопади, езера, скулптури и зони за релакс и спорт. Ако не бяхме ограничени във времето, можеше спокойно да прекараме целия ден тук, наслаждавайки се на утопичния пейзаж на бъдещето.
Особенно силно впечатление ми направи една композиция от фигури на различни животни, с която не пропуснах да си направя снимки😊.
Marina Bay Sands
От всяка една част на парка, в далечината позираше все едно за снимка внушителният хотел-кораб Марина Бей (Marina Bay Sands). Той представлява три 55-етажни кули с височина 200 метра, върху които има голяма тераса във формата на гондола, приютяваща в себе си басейн и градина от 12 400 квадратни метра.
Колкото и да не ни се искаше времето ни в Сингапур изтече, предстоеше ни автобусен преход до Куала Лумпур, столицата на Малайзия.
Следва продължение...